| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 45 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 25 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 170 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 800 V |
| On-State Voltage | 1.2 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State Current | 16 A |
Stock: 156
Distributors
pcbx
Unit Price$1.38355
Ext.Price$1.38355
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.38355 | $1.38355 |
| 10 | $1.09334 | $10.93340 |
| 25 | $0.99055 | $24.76375 |
| 50 | $0.89742 | $44.87100 |
| 100 | $0.81305 | $81.30500 |
| 300 | $0.76812 | $230.43600 |
| 500 | $0.72566 | $362.83000 |
| 1000 | $0.67978 | $679.78000 |
